Bankowość w czasie epidemii: wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi i zdalną obsługą konta

  • 24 Kwi 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Epidemia koronawirusa zmieniła nawyki Polaków – także w dziedzinie bankowości. Osoby, które nie miały dotąd styczności z serwisem transakcyjnym czy aplikacją, złapały bakcyla i nie będą już tak chętnie chodziły do banku z każdą sprawą. Jednocześnie wzrosła liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe.
Bankowość w czasie epidemii: wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi i zdalną obsługą konta

Zdalna obsługa konta w czasie epidemii

Bank Millennium zlecił firmie IBRiS przeprowadzenie badania, dotyczącego korzystania z bankowości internetowej w trakcie bieżącej pandemii COVID-19. Okazało się, że klienci chętniej logują się do serwisu transakcyjnego i aplikacji mobilnej, nawet jeśli nie mieli z nimi dotąd styczności.

Sprawdź, czy ceny mieszkań będą spadać! >>

Ponad 15 proc. badanych uważa, że z bankowości cyfrowej od początku epidemii korzysta wyłącznie lub częściej bądź też skorzystało po raz pierwszy. W tej grupie najwięcej, czyli 26 proc., stanowiły osoby w wieku 40-49 lata, a co czwarty użytkownik mieszka w miejscowości o populacji od 50 do 500 tys.

66 proc. badanych sądzi, że Polacy będą chętniej załatwiać sprawy bankowe przez kanały zdalne. W grupie osób w wieku 60-69 lat takie przekonanie wyraziło 82 proc. respondentów. Klienci przekonują się, że mogą wiele zrobić nie wychodząc z domu. Czasem jest to wręcz korzystniejsze, bo w oddziałach pobierane są dodatkowe opłaty za niektóre usługi.

Ważną kwestią jest natomiast bezpieczeństwo w sieci. Największą uwagę trzeba zwrócić na to, gdzie i komu podaje się swoje dane (czy to na pewno strona banku) oraz jak przebiega proces płatności (czy usługa lub produkt pochodzi z dobrego źródła).

O niepokojącym zjawisku wzrostu natężenia cyber zagrożeń informowała „Rzeczpospolita”. Okazuje się, że tempo, z jakim pojawiają się nowe ataki hakerów jest porównywalne do rosnącej liczby zachorowań na koronawirusa, dlatego najwięcej z nich notuje się w USA i we Włoszech. W Polsce główne omawiane zagrożenie, czyli trojan Dridex, zainfekował aż 17 proc. polskich firm i organizacji. Nie oszczędził szpitali, laboratoriów medycznych, zakładów testowania szczepionek oraz dostawców usług krytycznych.

Wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi

Bardziej optymistycznie przedstawia się sytuacja rynku mieszkaniowego. Między 30 marca a 5 kwietnia liczba wniosków o kredyt hipoteczny wzrosła o 17,4 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Wobec 2019 r. jest to wynik ujemny – o 7,1 proc. zapytań mniej. Badanie zostało wykonane na podstawie informacji przekazywanych z banków komercyjnych, spółdzielczych, SKOK-ów i firm pożyczkowych do BIK-u.

Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK, uważa że mogą być to pierwsze symptomy stabilizacji lub odbudowy sytuacji popytu na kredyty mieszkaniowe. Czynnikami sprzyjającymi mają być według niego elastyczna postawa deweloperów i zainteresowanie inwestorów rynkiem  nieruchomości.

Jak zauważa Rogowski, można się jednak spodziewać większej selektywności ze strony banków. Nie można wykluczyć, że będą one żądały większego wkładu własnego niż dotąd, co jest realną barierą dla wielu wnioskodawców. Ich postawa jest o tyle istotna, ze 90 proc. sprzedaży kredytów mieszkaniowych należy do pięciu dużych banków. To znaczy, że działania jednego z nich będą miały duże znaczenie dla kształtowania nowego trendu.

Kupujesz mieszkanie za gotówkę? Sprawdź jak to wygląda na rynku deweloperskim >>

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat opisany w artykule, porozmawiaj z naszym Ekspertem. Zadzwoń do nas na numer: 799 350 109.

działanie banków w czasie epidemii

Dodano:
14 Kwi 2020

Zaktualizowano:
24 Kwi 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły