Co to są obligacje o stałym oprocentowaniu?

  • 09 Paź 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Chcesz zdecydować się na inwestycje w obligacje? Taki krok może okazać się całkiem rozsądny. Na jaki zysk możesz liczyć? To zależy, czy zdecydujesz się na wybór obligacji o stałym oprocentowaniu, czy jednak nieco zaryzykujesz i postawić na obligacje zmiennokuponowe. Te pierwsze gwarantują pewny, aczkolwiek nieco mniejszy zysk. Co jeszcze musisz o nich wiedzieć?
Co to są obligacje o stałym oprocentowaniu?

Obligacje o stałym oprocentowaniu to ciekawa alternatywa dla lokaty bankowej, która działa na bardzo podobnych zasadach. Już od początku wiesz, ile możesz na nich zyskać. W większości przypadków wiążą się jednak z zamrożeniem środków na wybrany okres. Czy warto się na nie zdecydować? Na jakich zasadach dokładnie działają?

Czym są obligacje o stałym oprocentowaniu?

Obligacje o stałym oprocentowaniu oferują stałą stopę procentową przez określony czas, który zwykle wynosi od jednego do pięciu lat, chociaż dostępne są zarówno krótsze, jak i dłuższe terminy. Oznacza to zatem, że będziesz dokładnie wiedział, jakie odsetki otrzymasz pod koniec wybranego okresu.

Zwykle obligacje o stałym oprocentowaniu umożliwiają tylko jedną wpłatę w momencie otwarcia konta osobistego, więc są przeznaczone dla oszczędzających z ryczałtową kwotą do zainwestowania. Ponadto w większości przypadków nie będziesz mieć dostępu do gotówki w ustalonym terminie - chociaż niektóre obligacje umożliwią dostęp za opłatą lub utratą odsetek. Jednak odsetki, które uzyskasz dzięki obligacji o stałym oprocentowaniu, są zwykle wyższe niż na kontach, na których pieniądze są łatwiej dostępne, na przykład na łatwo dostępnym koncie oszczędnościowym.

Czy wiesz wszystko inwestowaniu? Sprawdź >> 

Obligacje o stałym oprocentowaniu - zalety

Oszczędności na obligacjach o stałej wartości to jeden z najbezpieczniejszych sposobów inwestowania pieniędzy z przewidywalnymi zwrotami. W przeciwieństwie do inwestycji o zmiennym oprocentowaniu, obligacja oszczędnościowa o stałym oprocentowaniu zapewnia korzyści z tej samej stopy procentowej przez cały okres inwestycji, niezależnie od wahań na rynku. Stabilność i poczucie bezpieczeństwa to zatem największe zalety tej formy inwestowania środków. 

Obligacje o stałym oprocentowaniu - wady

Chociaż obligacje o stałym oprocentowaniu są bardzo bezpieczne i dają przewidywalny zwrot, mają również szereg ograniczeń. W prawie wszystkich przypadkach nie będziesz w stanie uzyskać dostępu do swoich funduszy w okresie inwestycji bez utraty odsetek, a nawet kary.

Ponadto, biorąc pod uwagę charakter obligacji o stałym oprocentowaniu, jeśli stopy procentowe wzrosną na rynku w czasie, w którym inwestowane są Twoje pieniądze, ostatecznie oznacza to, że stracisz zwiększone odsetki. I odwrotnie, jeśli stopy procentowe spadną na rynku, nadal będziesz otrzymywać ustalone wcześniej oprocentowanie swojej inwestycji. Jednak warunki te nie umniejszają faktu, że stałe oprocentowanie obligacji jest bardzo bezpiecznym sposobem oszczędzania, zbliżonym do lokaty bankowej

Dowiedz się więcej: Oprocentowanie stałe czy zmienne? Które z nich będzie korzystniejsze? >>

Jak oprocentowanie wpływa na zysk z obligacji?

Wysokość oprocentowania, jak również sposobu wyliczania zysku, znasz już od początku. Wiesz zatem z góry, ile zarobisz na danych obligacjach. Oprocentowanie to jest stałe przez cały czas trwania Twojej inwestycji niezależnie, czy zdecydujesz się zainwestować na 6 czy chociażby 12 miesięcy. Popularnym wyborem są zwłaszcza obligacje dwuletnie o stałym oprocentowaniu. Nie ma więc mowy o zmianie oprocentowania, nawet jeśli dojdzie do spadku lub wzrostu stóp procentowych.

Oprocentowanie stałe a wycena obligacji

Na wartość obligacji wpływa przede wszystkim poziom stóp procentowych i ryzyko niedotrzymania warunków przez emitenta. Inwestorzy nierzadko dokonują wyceny obligacji, aby sprawdzić, czy inwestycja na pewno jest dla nich opłacalna. Wycena realizowania jest zazwyczaj poprzez zweryfikowanie sprawiedliwej wartości obligacji.

Co to właściwie oznacza? Za sprawiedliwą wartość uchodzi cena, po której obligacja powinna zostać sprzedana na rynku, który znajduje się w stanie równowagi. Do dokonania wyceny stosuje się przeważnie metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Pod uwagę brana jest wówczas wartość obligacji, liczba okresów posiadania obligacji, otrzymana w wyniku wyceny, przepływ pieniężny z tytułu posiadania obligacji oraz wymagana stopa dochodu, określona w skali okresu płatności odsetek.

To może Cię zainteresować: Lokaty i konta oszczędnościowe w dobie COVID-u >>

Ryzyko związane z obligacjami o stałym oprocentowaniu

Obligacje o stałym oprocentowaniu nie niosą ze sobą dużego ryzyka. Z góry wiesz już, ile dokładnie możesz na nich zyskać. Trudno więc mówić tu o ryzyku w kontekście utraty pieniędzy. Musisz jednak wiedzieć, że stałe oprocentowanie nie zawsze będzie opłacalne. Jeśli w danym okresie stopy procentowe wzrosną, to można powiedzieć, że niejako stracisz na tej inwestycji. Gdybyś zdecydował się bowiem na obligacje o zmiennym oprocentowaniu, zyskałbyś wtedy więcej. Nie da się jednak przewidzieć, jak zachowają się stopy procentowe, szczególnie w dłuższym okresie. Wiele zależy od czynników zewnętrznych.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
09 Paź 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły