Jak przygotować mieszkanie do wyjazdu?

  • 25 Kwi 2014
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(2)
Przed wyjazdem na dłuższy urlop warto pomyśleć o właściwym przygotowaniu mieszkania. Unikniemy awarii i jej przykrych konsekwencji, a w dodatku oszczędzimy na rachunkach za media.
Jak przygotować mieszkanie do wyjazdu?
Już niedługo wszyscy będziemy planować urlopy, a co za tym idzie wyjazdy wakacyjne. Zazwyczaj są to wyjazdy dwu, a nawet trzytygodniowe, dlatego warto zastanowić się nad odpowiednim przygotowaniem domu do naszej nieobecności.

Prawidłowo przygotowane mieszkanie zapewni nam nie tylko spokojny urlop, ale także może przynieść nam wymierne korzyści w postaci oszczędności. Jeśli wszystko odpowiednio przygotujemy będziemy mogli się relaksować, a nie myśleć o tym czy woda nie kapie, czy gaz się nie ulatnia. Poza tym wyłączenie wszystkich niepotrzebnych urządzeń pozwoli nam zasilić domowy budżet dodatkowymi środkami. Stosując się do kilku zasad będziemy mogli odpowiednio przygotować się zarówno do długich wakacji, jak i weekendowego wypadku.

1. Wyłącz lodówkę

Gdy wyjeżdżamy na dwutygodniowy urlop to nie musimy zostawiać w domu włączonej lodówki. Jest to zupełnie niepotrzebne i tak nikt z niej nie będzie korzystał. Poza tym lepiej, aby przy dłuższym wyjeździe lodówka była pusta. Jeśli zostawimy na tak długo żywność to zwyczajnie nam się zepsuje. Postarajmy się przed wyjazdem nie kupować jedzenia na zapas i zostawić lodówkę pustą. Dzięki temu będziemy mogli wyłączyć ją z prądu, a tym samym zaoszczędzić.

Przeciętna lodówka o pojemności 200 litrów i klasie energetycznej A zużywa dziennie od 0,8 do 1 kWh. My dla naszych obliczeń przyjmiemy, że nasza lodówka zużywa 0,9 kWh dziennie. Licząc, że nasz wyjazd trwa 14 dni to 0,9 kWh x 14 dni = 12,6 kWh. Czyli w dwa tygodnie nasza lodówka zużyje 12,6 kWh. Średnia cena prądu waha się od 0,53 do 0,64 zł za kWh. Dla naszych obliczeń przyjmiemy średnią 0,58 zł. Czyli 12,6 kWh x 0,58 zł = 7,30 zł. W czasie dwutygodniowego urlopu zaoszczędzimy w ten sposób 7,30 zł.

Poza tym jeśli wyłączymy lodówką nie musimy martwić się, że w przypadku przerwy w dostawie energii rozmrozi nam się zamrażarka, a produkty spożywcze się zepsują. Po powrocie do domu nie będzie na nas czekać przykra niespodzianka w postaci nieświeżego jedzenia.

2. Tryb standby

Przez lata przyzwyczailiśmy się już do czerwonych lampek świecących przez całą dobę na urządzeniach elektronicznych (telewizor, dekoder, sprzęt grający). Często wyłączając telewizor myślimy, że nie pobiera on już prądu, nic bardziej mylnego. Każdy sprzęt elektroniczny pozostawiony w trybie standby nadal zużywa energię elektryczną. Eksperci twierdzą, że sprzęt w trybie standby zużywa od 0,1 nawet do 17 kWh na dobę. Przyjmijmy na potrzeby naszych obliczeń, że średnio urządzenie zużywa 0,8 kWh na dobę. Większość z nas ma w domu telewizor, dekoder, sprzęt grający, DVD, mikrofalówkę, komputer. Średnio mamy 3 urządzenia, które pozostają w trybie standby, 3 x 0,8 kWh = 2,4 kWh. Czyli trzy urządzenia zużywają 2,4 kWh na dobę, 2,4 kWh x 14 dni = 33,6 kWh w ciągu dwóch tygodni urlopu, 33,6 kWh x 0,58 zł = 19,4 kWh. Jeśli wyłączymy na dwa tygodnie zupełnie sprzęt to możemy zaoszczędzić około 19,4 zł.

3. Zakręć gaz

Wyjeżdżając na urlop zawsze pamiętajmy, aby zakręcić gaz na zaworze głównym. Dzięki temu unikniemy potencjalnego zagrożenia związanego z ulatnianiem się gazu.

4. Zakręć wodę

Wodę również powinniśmy zakręcić przed wyjazdem. Ochroni nas to przed zalaniem mieszkania pod naszą nieobecność. Poza tym pozwoli nam uniknąć ubytku wody w przypadku kapiących kranów lub przeciekających spłuczek.

5. Wyłącz ogrzewanie

Jeśli planowany wyjazd odbywa się w okresie grzewczym, pamiętajmy aby wyłączyć ogrzewanie. Nie zostawiajmy na dłuższy czas ogrzewania w pustym domu czy mieszkaniu, to pozwoli nam również zaoszczędzić.

6. Zapłać rachunki

Wyjeżdżając na dłuższy czas nie zapomnijmy zapłacić rachunków. Zdarza się, że termin płatności wypada w czasie naszej nieobecności, wtedy najlepiej uregulować je wcześniej. Uchroni nas to przed odsetkami związanymi z nieterminową wpłatą, a także pozwoli na swobodne i beztroskie rozkoszowanie się urlopem. Nie będzie nam przeszkadzała myśl o niezapłaconych należnościach.

7. Dodatkowe oszczędności

Dodatkowe oszczędności przyniesie nam bez wątpienia nasza nieobecność w domu. Jeśli nie ma nas w domu nie zużywamy prądu, wody ani gazu. W czasie dwutygodniowego wyjazdu na samym prądzie możemy zaoszczędzić od 30 – 60 złotych.

Jeśli chodzi o wodę to średnie zużycie dla 4 osobowej rodziny wynosi 8-10 metrów sześc., metr sześcienny średnio kosztuje 10 złotych. Czyli w dwa tygodnie zużywamy 4-5 metrów sześc. wody, 5 m3 x 10 zł = 50 zł. Wynika z tego, że przy dwutygodniowej nieobecności, na samej wodzie oszczędzimy około 50 złotych.

8. Zadbaj o pupila

Jeżeli jest to krótki wyjazd, wystarczy jeśli nasz znajomy lub sąsiad będzie przychodził do naszego mieszkania co jakiś czas, aby zwierzę wyprowadzić na dwór oraz nakarmić. Z kolei planując dłuższy pobyt, warto poprosić bliską osobę o przygarnięcie na ten czas naszego pupila do siebie lub oddać go do hotelu dla zwierząt. Cena waha się od 15 zł do 75 zł za dobę, w zależności od rodzaju i wielkości zwierzaka. Pamiętajmy również o naszych roślinach, koniecznie podlejmy je przed wyjazdem oraz poinformujmy osobę, która będzie się opiekować mieszkaniem na czas naszej nieobecności o częstotliwości podlewania poszczególnych roślin.

9. Zabezpiecz się przed złodziejami

Nie warto ogłaszać wszem i wobec o planowanej dłuższej nieobecności, gdyż informacja ta może dotrzeć do osoby, która tylko czeka na taką okazję. Z kolei już podczas wyjazdu wstrzymajmy się z umieszczaniem zdjęć na portalach społecznościowych z naszych zagranicznych wakacji do momentu, kiedy będziemy już w domu. Przed podróżą zasłońmy zasłony lub rolety, sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Może to nas uchronić nie tylko przed włamaniem, ale również następstwami gorszych warunków pogodowych. Natomiast w przypadku włamania będziemy mogli udowodnić naszemu ubezpieczycielowi, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby zabezpieczyć mieszkanie przed kradzieżą. Jest to warunek wypłaty odszkodowania.

Warto zainwestować w system sterowania światłem, który symuluje obecność domowników. Wartościowe przedmioty schowajmy tak, aby nie leżały na widoku, większą gotówkę wpłaćmy do banku. Poinformujmy również sąsiadów o naszej nieobecności i poprośmy ich, aby zwracali uwagę na wszelkie niepokojące sytuacje. Warto poprosić ich o odbieranie poczty i ulotek, aby te nie zwracały uwagi na nieobecność domowników.

Bardzo dobrze przed skutkami zdarzeń losowych chroni nas ubezpieczenie. Może nie powstrzyma ono samej szkody, ale pomoże nam ją naprawić.
Dodano:
25 Kwi 2014

Zaktualizowano:
25 Lis 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Anna Malek Ekspert 26 czerwca 2019
    Cześć Dominik,jasne, to bardzo dobry nawyk. A możesz polecić miejsca, do których można i warto zabrać pupila?
  • Dominik Gusto Ekspert 24 czerwca 2019
    Jak wyjeżdżam to nawet wszystko z gniazdek wyciągam tak na wszelki wypadek. :D Ale jeśli chodzi o pupila to zawsze szukam takiego miejsca, gdzie mogę z nim pojechać. :D

Podobne artykuły