W Alior Banku zainicjujesz płatność z innego rachunku

  • 23 Paź 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Taka funkcja dostępna jest w ramach otwartej bankowości, opartej na unijnej dyrektywie PSD2. Jak na razie operację będzie można wykonać na rachunkach w sześciu bankach za pośrednictwem Alior Online i Alior Mobile.
W Alior Banku zainicjujesz płatność z innego rachunku

Na czym polega usługa?

Klient Alior Banku, który posiada jednocześnie konto osobiste w Santander Banku Polska, ING Banku Śląskim, Pekao S.A., PKO BP, Millennium lub BNP Paribas, może zainicjować płatność (ang. Payment Initiation Service) przez serwis transakcyjny lub aplikację tego pierwszego. Wkrótce usługa zostanie rozszerzona o inne banki. Funkcja pomaga w zarządzaniu środkami, co może przydać się szczególnie rodzinom lub parom, które mają wspólny budżet. Zdarza się też, że jedna osoba posiada kilka kont osobistych ze względu na promocyjne oferty. Inicjowanie płatności ułatwia również spłatę kredytu w Alior Banku, kiedy nie posiada się tam rachunku. Wtedy wystarczy wskazać bank lub konto, z którego realizowany jest przelew i wybrać rachunek kredytu w Aliorze jako konto docelowe. Nie trzeba więc przepisywać numerów rachunków i przełączać się pomiędzy serwisami.

Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych w Alior Banku >>

Inne usługi w ramach otwartej bankowości

Inicjowanie płatności z kont w innych bankach to nie pierwsza usługa w ramach otwartej bankowości w Alior Banku. Do tej pory wdrożony został uproszczony proces kredytowy dzięki dostępowi do informacji o drugim rachunku (ang. Account Information Service). Oznacza to, że osoba, która posiada konto osobiste w innym banku i przyjmuje na nie wynagrodzenie, może ubiegać się o pożyczkę w Aliorze bez pokazywania zaświadczenia o zarobkach. Od maja działa też usługa agregatora kont, co pozwala na podglądanie salda w innych bankach. Oprócz na początku wymienionych opcja ta dotyczy też mBanku. Usługa jest dostępna w Alior Online (od maja) i Alior Mobile (od września). Korzystanie nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Żadna informacja nie przejdzie jednak z jednego banku do drugiego bez zgody klienta. Po jej wyrażeniu wybrane współpracujące instytucje mogą przesyłać między sobą dane. Ważność zgody mija po 90 dniach – wtedy pojawi się nowe zapytanie. W każdym momencie można wycofać udzieloną zgodę. Procesy są zabezpieczone zgodnie ze standardami PSD2.

Jak dodać konta z innych banków w Alior Banku?

W Alior Online należy wybrać polecenie „Dodaj rachunki z innego banku lub instytucji” w dolnej części pulpitu, zapoznać się ze szczegółami, a następnie wskazać banki i rachunki. Na koniec trzeba jeszcze zaznaczyć wymagane zgody. Wtedy nastąpi przekierowanie do okna logowania drugiego banku. Po wejściu pojawi się propozycja potwierdzenia operacji. Akceptacja oznacza, że rachunek będzie od tej pory dostępny w Alior Online na pulpicie i w Alior Mobile w sekcji Produkty.

Dodano:
23 Paź 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły