Wniosek kredytowy - jak go wypełnić?

 • 22 Paź 2020
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(1)
Wniosek kredytowy to obowiązkowy dokument, który musisz wypełnić, gdy ubiegasz się o kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Na jego podstawie bank oceni, czy Twoja zdolność kredytowa jest wystarczająca, aby mógł pożyczyć Ci pieniądze. Jak prawidłowo go wypełnić, żeby zwiększyć swoje szanse na kredyt? Ile będziesz czekać na decyzję o przyznaniu kredytu? Wyjaśniam.
Wniosek kredytowy - jak go wypełnić?

Wnioski kredytowe różnią się formą i zawartością w zależności od rodzaju kredytu. Inaczej będzie wyglądał wniosek o kredyt gotówkowy, a znacznie trudniej będzie wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny. To dlatego, że ten drugi jest poważniejszym zobowiązaniem na lata i wymaga więcej formalności. Kredyt hipoteczny wymaga też co najmniej kilku wizyt w oddziale banku. A o kredyt gotówkowy możesz obecnie zawnioskować przez internet. Jest to wygodniejsza i łatwiejsza forma.

Wniosek o kredyt może mieć więc formę elektroniczną lub papierową.  W skład wniosku kredytowego wchodzi zwykle formularz, zawierający podstawowe informacje o wnioskodawcy lub wnioskodawcach, warunkach kredytu i jego zabezpieczeń oraz listę oświadczeń. Uzupełnieniem formularza są załączniki np. potwierdzające Twój dochód. To one powiedzą bankowi najwięcej o Twojej sytuacji finansowej.

Porównaj oferty i wybierz najtańszy kredyt gotówkowy >>

Wniosek kredytowy – jakie dane musisz podać?

Niezależnie od tego, czy wypełniasz wniosek o kredyt gotówkowy online, przez telefon z bankowym konsultantem lub stacjonarnie w oddziale banku, musisz podać podstawowe informacje o sobie. Jakie dokładnie? Przygotuj się, że zostaniesz poproszony o:

 • dane osobowe i teleadresowe (imię, nazwisko, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego, adres zamieszkania, telefon kontaktowy itp.),
 • stan cywilny i liczbę dzieci,
 • wysokość dochodów i formę zatrudnienia,
 • miesięczne koszty utrzymania (ile wydajesz co miesiąc na opłaty za wodę, prąd czy czynsz),
 • inne zobowiązania (np. alimenty),
 • kwotę kredytu i preferowany okres spłaty,

Wymienione informacje będziesz musiał na pewno podać w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy. Oczywiście  lista ta może okazać się dłuższa i jest uzależniona od procedur konkretnych banków oraz od rodzaju kredytu, o jaki wnioskujesz.  Jeśli wnioskujesz o kredyt hipoteczny, bank poprosi Cię od znacznie więcej danych.

Jak wypełnić wniosek kredytowy?

Wiesz już, jakie informacje na pewno musisz przygotować do wypełnienia wniosku o kredyt, aby bank mógł zbadać Twoją zdolność kredytową. Co jeszcze jest ważne, gdy wypełniasz wniosek kredytowy online lub w banku?

Przede wszystkim to, że wniosku kredytowego nie powinieneś wypełniać w pośpiechu. Zwłaszcza gdy starasz się o kredyt na dużą sumę. Podawaj tylko prawdziwe informacje, bo jeśli chcesz ukryć np. zaległości w płatnościach rachunków czy zawyżysz swoje miesięczne dochody, bank bardzo szybko to zweryfikuje. Będzie to skutkowało tym, że odmówi Ci udzielenia kredytu, a Ty możesz mieć kłopoty także z prawem, bo może to być odebrane jako próba wyłudzenia środków.

Pamiętaj!

Jeśli podasz nieprawdziwe informacje we wniosku kredytowym, możesz zostać ukarany. Zgodnie z zapisami Kodeksu Karnego jest to przestępstwo dotyczące wyłudzenia kredytu, za które grozi od 3 do 5 lat więzienia.

O przyznaniu kredytu decyduje przede wszystkim historia kredytowa w BIK oraz niezbędne załączniki do wniosku. Raport z bazy BIK pomoże bankowi ocenić, czy jesteś wiarygodnym klientem. A dokument potwierdzający wpływ wynagrodzenia (np. wyciąg z konta) potwierdzi, że będziesz mieć z czego spłacać kredyt.

Musisz też wiedzieć, że całkowicie czysta historia w BIK wcale nie pomaga w uzyskaniu kredytu gotówkowego czy hipotecznego. Bank po prostu nie wie, czy będziesz spłacać zobowiązanie w terminie. Jeśli przykładowo bierzesz telewizor na raty i spłacasz je regularnie, to bank może na tej podstawie przypuszczać, że ze spłatą kredytu także nie będziesz mieć problemów. W przypadku braku historii kredytowej nie wie o Tobie praktycznie nic. Ale już negatywne zapisy w BIK będą podstawą do odmówienia przyznania Ci kredytu.

Co musisz dołączyć do wniosku o kredyt?

Podstawą do weryfikacji informacji, które podasz we wniosku kredytowym, będą dołączone dokumenty. Ich rodzaj zależy od formy Twojego zatrudnienia i bankowych procedur. Gdy Twoim źródłem dochodów jest umowa o pracę i wnioskujesz o kredyt gotówkowy, to najczęściej wystarczy wyciąg bankowy za ostatnie 3 miesiące, z którego będzie wynikać wysokość miesięcznego wynagrodzenia.

O bardziej szczegółowe zaświadczenia możesz zostać poproszony w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, zatrudnienia na umowę zlecenie lub o dzieło czy otrzymywania emerytury. Musisz też wiedzieć, że w przypadku wątpliwości dotyczących wysokości Twoich zarobków bank zawsze może poprosić Cię o dostarczenie zaświadczenia od pracodawcy.

Jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny, to zanim przejdziesz do zgromadzenia wymaganych dokumentów, poszukaj najlepszej oferty. W związku ze zmianami, jakie wywołała pandemia banki musiały dostosować swoje produkty. Dlatego kredyty hipoteczne 2020 mogą być dla wielu trudno dostępne np. ze względu na większy wymagany przez bank wkład własny. Na szczęście sytuacja powoli wraca do normy. Ranking kredytów hipotecznych pozwala porównać aktualne oferty, dzięki czemu masz szansę wybrać kredyt na korzystnych warunkach i bez problemu przejść całą procedurę jego otrzymania. A każdy kredyt wymaga przede wszystkim złożenia wniosku.

Ile trwa rozpatrywanie wniosku kredytowego?

Wnioski kredytowe zarówno te składane w oddziale banku, jak i przez internet weryfikowane są w pierwszej kolejności pod względem formalnym. Pracownik musi sprawdzić, czy wszystkie konieczne pola zostały przez Ciebie uzupełnione oraz zaznaczone wymagane zgody na potrzeby procesu kredytowego.

Następnie wniosek jest rejestrowany oraz wysyłane jest zapytanie do baz, które gromadzą informacje kredytowe o klientach (w tym do wspominanego już Biura Informacji Kredytowej).

Kolejny etap to wstępna decyzja kredytowa i przedstawienie warunków umowy kredytowej. Jeśli je zaakceptujesz, wniosek trafia do bankowego analityka. Sprawdzi on, czy rzeczywiście stać Cię na kredyt gotówkowy. Na tej podstawie bank podejmie ostateczną decyzję i skontaktuje się z Tobą w celu podpisania umowy.

Aktualnie kredyt gotówkowy możesz uzyskać nawet w ciągu dwóch dni roboczych.

Zanim wypełnisz wniosek, znajdź najlepszy kredyt gotówkowy

Oferta dostępnych na rynku produktów kredytowych jest bogata nie bez przyczyny. Banki chcą ich udzielać, ponieważ na tym zarabiają. A dla Ciebie kredyt gotówkowy to sposób na to, żeby zrealizować plany, na które nie masz wystarczających oszczędności. Tylko jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy?

Wygodnie i łatwo możesz wybrać ofertę kredytu dla siebie, korzystając z porównywarki. Wystarczy zaznaczyć kwotę oraz okres spłaty, żeby sprawdzić, w którym banku masz szansę otrzymać kredyt najtaniej. A jeśli zapytasz o szczegóły, czyli zostawisz swoje dane kontaktowe, to wtedy oddzwoni do Ciebie pracownik wybranego banku. Możesz zadać mu wszystkie pytanie i wypełnić z nim przez telefon wniosek kredytowy. Już w trakcie rozmowy otrzymasz wstępną decyzję kredytową. Na ostateczne postanowienie tego, czy bank przyzna Ci kredyt, możesz liczyć dopiero po dokładnym przeanalizowaniu Twojego wniosku.

Przekonaj się, że naprawdę szybko możesz znaleźć tani kredyt gotówkowy, jeśli porównasz oferty. Zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Dodano:
13 Lis 2019

Zaktualizowano:
22 Paź 2020

1 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • A. L Ekspert 30 czerwca 2020
  A jak to jest jak mam umowę np do 30 czerwca ale mam też już podpisaną od 1 lipca przedłużenie (pisane dnia 29.06). Jak wpisać w zarobek- datę zatrudnienia? Tą nową umowę?
  Sudoł Dagmara Ekspert 03 lipca 2020
  Hej, pracodawca Ci się nie zmienił, umowa została przedłużona, więc jest zachowana ciągłość zatrudnienia. Wpisz datę od kiedy rzeczywiście jesteś w danej firmie zatrudniona.

Podobne artykuły