Najlepsze konta
oszczędnościowe 2020

Konto oszczędnościowe to dobry wybór, jeśli chcesz ulokować swoje pieniądze w bezpiecznym miejscu, zarobić na odsetkach, a dodatkowo mieć swobodę wpłaty i wypłaty środków, nie tracąc wypracowanego zysku.

saving-account-img

4 kroki do wyboru najlepszego konta oszczędnościowego

Wszystko, co musisz wiedzieć o kontach oszczędnościowych.

Autorski poradnik naszych
ekspertów finansowych.

eksperci
 • Krok 1
  Policz, jaką kwotę możesz regularnie oszczędzać
 • Krok 2
  Sprawdź, co musisz wiedzieć o koncie oszczędnościowym
 • Krok 3
  Dowiedz się, jak policzyć zyski z konta
 • Krok 4
  Zobacz, jak założyć konto oszczędnościowe
Anna Malek

Anna Malek

Analityk finansowy

krok
Czy to było pomocne?

Oferta

Opłaty

Złóż wniosek online i zarabiaj elastycznie!

złóż wniosek

Aktualności

Konta bankowe
05 Sie 2020 Dagmara Marszałek

Co to jest konto oszczędnościowe? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

... konta z darmowymi kilkoma wypłatami środków miesięcznie. Oferty banków się zmieniają, dlatego ranking kont oszczędnościowych powinien przynieść ci szybką odpowiedź na takie pytania. Wady i zalety konta oszczędnościowego Konta ...

1 min czytania
Jak bezpiecznie inwestować pieniądze na studia wyższe dziecka? Konta bankowe
29 Cze 2020 Klaudia Spurgiasz

Jak bezpiecznie inwestować pieniądze na studia wyższe dziecka?

... bankowym, w ten sposób oszczędzanie na przyszłości dzieci stanie się jeszcze prostsze. Co istotne, niektóre konta oszczędnościowe także są oprocentowane i to nawet na 3% w skali roku. Gdzie założyć konto oszczędnościowe? Warto przyjrzeć ...

ING obniża oprocentowanie na kontach oszczędnościowych w PLN, EUR, USD i GBP Konta bankowe
19 Cze 2020 Diana Klimowicz

ING obniża oprocentowanie na kontach oszczędnościowych w PLN, EUR, USD i GBP

... dla kwot poniżej i powyżej 100 tys. zł do 31 sierpnia 0,7 proc., od 1 września 0,3 proc. Spis zmian dla kont oszczędnościowych w EUR, USD i GBP Zmiany dla kont w obcych walutach mają związek z obniżeniem stóp procentowych przez ...

Sposoby na oszczędzanie w banku na przykładzie oferty mBanku i innych Konta bankowe
19 Cze 2020 Diana Klimowicz

Sposoby na oszczędzanie w banku na przykładzie oferty mBanku i innych

... – nawet do 2,6 proc. (promocja do 27.05.2020 – warunkiem jest posiadanie mniej niż 1000 zł na rachunkach kont oszczędnościowych i lokatach). Można więc pomnożyć uzbieraną sumę i odzyskać chociaż część wartości środków ...

Co to są karty bankowe i jakie są ich rodzaje Konta bankowe
10 Cze 2020 Mikołaj Madziąg

Co to są karty bankowe i jakie są ich rodzaje

Myśląc o kartach bankowych zapewne wyobrażasz sobie kartę debetową lub kredytową. Jak się jednak okazuje, jest ich nieco więcej. Ta forma płatności cieszy się dużą popularnością, ...

Najlepsze konta oszczędnościowe w grudniu 2019 r. Konta bankowe
10 Gru 2019 Anna Serafin

Najlepsze konta oszczędnościowe w grudniu 2019 r.

... na minusie, a na plusie. Zobacz, które konto oszczędnościowe przyda Ci się do tego celu. Sprawdziłam aż 18 kont oszczędnościowych, aby znaleźć to, które oferuje Ci najwyższe odsetki. W rankingu znajdziesz najlepsze oferty banków, które ...

Dlaczego warto mieć więcej niż jeden rachunek bankowy? Konta bankowe
13 Lis 2019 Krzysztof Szymański

Dlaczego warto mieć więcej niż jeden rachunek bankowy?

... możliwie najwyższe), a także wysokość opłat pobieranych z tytułu przelewów. Sprawdź najnowszy ranking kont oszczędnościowych lub skorzystaj z wygodnej porównywarki, by wybrać produkt zapewniający najlepsze warunki. Ciekawym ...

5 powodów, dla których warto założyć konto oszczędnościowe Konta bankowe
17 Paź 2019 Maciej Kazimierski

5 powodów, dla których warto założyć konto oszczędnościowe

... bankowe możliwości oszczędzania – czy znasz wszystkie? W bankach znajdziesz przede wszystkim lokaty i konta oszczędnościowe. Oferty różnią się oprocentowaniem czy kwotą, jaką możesz na nie wpłacić żeby skorzystać z promocyjnych ...

ZOBACZ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Konto oszczędnościowe – co warto wiedzieć?

Konto oszczędnościowe to produkt, który łączy w sobie zalety konta osobistego i lokaty. Jednak w odróżnieniu od konta bankowego jest rachunkiem oprocentowanym, co oznacza, że możesz na nim zarabiać. Natomiast od lokaty konto oszczędnościowe różni się tym, że w każdym momencie możesz przelewać na nie lub z niego pieniądze w dowolnej wysokości. Warto jednak wcześniej dokładnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji i sprawdzić, ile darmowych wypłat przysługuje Ci w danym okresie. W większości banków jest to najczęściej jedna darmowa wypłata w miesiącu.

Musisz wiedzieć, że konto oszczędnościowe nie jest rachunkiem, który zastąpi Ci tradycyjny ROR. Banki nie wydają do niego karty, a przekroczenie limitu darmowych wypłat w miesiącu kosztuje. Pobrana za taką operację prowizja może spowodować utratę wypracowanego zysku. Należy więc traktować je, jako formę skarbonki, a nie konto do zarządzania własnymi finansami na co dzień.

Jednocześnie konto oszczędnościowe to obok lokaty jeden z najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania. Nie ma ryzyka utraty oszczędności, ponieważ Twoje środki chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Gdy przykładowo upadnie bank, to pieniądze zostaną Ci zwrócone do kwoty 100 tys. euro.

Celem konta oszczędnościowego jest przechowywanie i pomnażanie oszczędności. Nie wymaga ono regularnego zasilania. Jeśli masz wolne środki, to nie trzymaj ich na zwykłym koncie osobistym. Po prostu nie będą one na nim na siebie zarabiać, tak jak mogą to robić na koncie oszczędnościowym.

Konto oszczędnościowe – jak obliczyć zysk?

Kluczowym czynnikiem wyboru konta oszczędnościowego jest jego oprocentowanie. Im wyższe, tym lepiej, ponieważ wpłynie to na wyższe odsetki od Twoich oszczędności, a tym samym na wyższy zysk. Oprocentowanie konta oszczędnościowego ustala bank, ale jest ono uzależnione od ogólnej sytuacji gospodarczej kraju i poziomu inflacji. Oprocentowanie konta oszczędnościowego zwykle nie jest wysokie, ale mimo to pozwala na pomnażanie oszczędności.

Odsetki na koncie oszczędnościowym z reguły naliczane są co miesiąc od sumy włożonego przez Ciebie kapitału. Niektóre banki proponują także kapitalizację kwartalną. Chociaż tak naprawdę różnice między kontem oszczędnościowym z kapitalizacją miesięczną a kontem, na którym odsetki dopisywane są co kwartał są niewielkie. W przypadku dłuższego okresu oszczędzania można spodziewać się, że odsetki na koncie z kapitalizacją kwartalną będą narastały nieco szybciej niż w przypadku kapitalizacji miesięcznej.

Oszczędności na konto oszczędnościowe możesz wpłacić jednorazowo, albo przelewać określoną kwotę cyklicznie. Zysk uzależniony będzie oczywiście od oprocentowania i tego, ile wpłacisz na konto oszczędnościowe. Pamiętaj również, że od wypracowanych odsetek bank musi odprowadzić tzw. podatek Belki, który wynosi 19%.

Jeśli do założenia rachunku oszczędnościowego zachęci Cię reklama z wysokim oprocentowaniem, to zwróć uwagę, że oprocentowanie zawsze podawane jest w skali roku i bez uwzględnienia podatku. W praktyce oznacza to, że jeśli konto oprocentowanie jest stawką 2,5%, to są to odsetki, które możesz wypracować po roku.

Jak obliczyć, jaki zysk zapewni Ci wybrane konto oszczędnościowe? Szybko i łatwo sprawdzisz, ile możesz zarobić, korzystając z kalkulatora. To pomocne narzędzie, dzięki któremu przekonasz się, że naprawdę warto wybrać konto oszczędnościowe, jeśli chcesz zacząć regularnie oszczędzać.

Zysk z konta oszczędnościowe możesz spróbować obliczyć samodzielnie. Wystarczy pomnożyć kwotę, która chcesz ulokować przez wynik z wymnożonego okresu oszczędzania (w dniach), oprocentowania nominalnego w stosunku rocznym oraz podatku (19%), podzielonego przez 365 dni.

Jeśli jednak należysz do osób aktywnie oszczędzających, to wyliczenie zysku na własną rękę może być nieco trudniejsze. Obliczenia uzależnione są tez od rodzaju kapitalizacji odsetek. Żeby uniknąć błędu w wyliczeniach, wybierz kalkulator odsetek, który obliczy zysk za Ciebie.

Jak założyć konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe założysz praktycznie w każdym banku. Proces jego otwierania nie różni się od zakładania tradycyjnego konta osobistego. Możesz więc wybrać się do oddziału i podpisać umowę o konto oszczędnościowe, ale także możesz założyć konto oszczędnościowe online.

Jeśli jesteś już klientem banku, w którym chcesz założyć konto oszczędnościowe, to wygodnie zawnioskujesz o nie przez swoją bankowość elektroniczną. Samo otwarcie i prowadzenie rachunku oszczędnościowego w większości banków nic nie kosztuje, a także nie musisz deklarować żadnych wpłat. Gdy masz wolne środki, to zwyczajnie przelewasz je na swoje konto oszczędnościowe, a od wpłaconej kwoty zostaną naliczone odsetki.

Konto oszczędnościowe – ranking

Co może Ci pomóc wybrać konto oszczędnościowe? Ranking to odpowiednie narzędzie. Wprawdzie możesz zapytać o ofertę konta oszczędnościowe w swoim banku, ale musisz mieć świadomość, że w innym możesz otrzymać lepsze warunki i zarobić więcej. Dlatego zawsze warto porównać oferty.

Dzięki rankingowi znajdziesz zestawienie najlepszych kont oszczędnościowych na rynku w jednym miejscu. Mimo że najważniejsza jest wysokość oprocentowanie, to na atrakcyjność oferty mogą mieć wpływ także inne czynniki, które uwzględniamy w publikowanych cyklicznie rankingach.

Gdy zainteresuje Cię oferta promocyjna, zwróć uwagę na jej szczegóły. Może okazać się, że dany bank zaproponuje wyższe oprocentowanie jedynie na kilka miesięcy lub do określonej kwoty. Dlatego właśnie nie możesz kierować się jedynie oprocentowaniem, a dokładnie poznać warunki konta oszczędnościowego. Ranking ułatwi Ci wybór rachunku, który zapewni Ci, jak najwyższy zysk.

Konto oszczędnościowe dla dziecka

Banki nie mają w swojej ofercie takiego produktu jak konto oszczędnościowe dla dziecka. Możesz założyć je standardowo i w ten sposób oszczędzać, żeby finansowo zabezpieczyć przyszłość swojej pociechy. Wystarczy co miesiąc wpłacać np. 100 zł. Pozwoli to przez kilkanaście lat zgromadzić nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, które Twojemu dziecku przydadzą się np. w trakcie studiów. Jeśli będziesz wpłacać więcej, to uzbierana kwota być może pokryje w przyszłości kwotę wymaganego wkładu własnego przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny przez Twojego syna lub córkę.

Dlatego warto zdecydować się na konto oszczędnościowe dla dziecka. Dzięki niemu powoli będziesz odkładać i pomnażać wolne środki, a wydatki związane z wchodzeniem Twojego dziecka w dorosłość nie będą dla Ciebie takie straszne.

Najlepsze konto oszczędnościowe

Otwieranie konta oszczędnościowej w tym samym banku, w którym masz konto bankowe, nie zawsze jest korzystne. Żeby wybrać najlepsze konto oszczędnościowe, porównaj oferty, poczytaj aktualne rankingi i dokładnie poznaj warunki wybranego rachunku. Sprawdź jego oprocentowanie i policz, czy Ci się to opłaca. I zapamiętaj, że opłaca się zawsze, gdy masz szansę na realny zysk.

Przekonaj się więc, że konto oszczędnościowe to sprawdzony i bezpieczny sposób na oszczędzanie. Warto na bieżąco śledzić bankowe oferty i szukać korzystnego oprocentowania, żeby zarabiać.