Aktywne filtry:

0

Konta osobiste - 25 listopada 2020 - Ranking kont osobistych

Zobacz najlepsze konta osobiste online!
Porównaj oferty!

Filtruj wg:

promowane oferty

Konto dla Ciebie

Konto dla Ciebie korzystne pod każdym kątem:

 

 • otwórz konto bez opłat.
 • wybierz premię w akcji specjalnej - nawet 200 zł lub nawet 150 zł w promocji dla graczy.
 • korzystaj z nowoczesnych płatności telefonem
Konto Otwarte Na Ciebie z wideoweryfikacją

Dzięki aplikacji GOmobile Banku BNP Paribas możesz:

 

 • założyć konto,
 • korzystać z niego i połączonych z nim usług bez wychodzenia z domu
 • w łatwy, szybki i wygodny sposób zarządzać finansami
 • i #zostanwdomu. 

Analiza oferty

Ocena porównywarki

Nasza porównywarka pomogła Ci dokonać wyboru? Oddaj głos!

4.2

9 ocen

Oddaj głos, to dla nas ważne

Porady finansowe - konta osobiste

300 zł do wzięcia z Kontem Otwartym na Ciebie w BNP Paribas Konta bankowe
18 Lis 2020Dagmara Sudoł

300 zł do wzięcia z Kontem Otwartym na Ciebie w BNP Paribas

Dla tych, którzy nie skorzystali ze wcześniejszych promocji w BNP Paribas (a było ich naprawdę sporo) mamy bardzo dobre wiadomości. Właśnie ruszyła kolejna akcja specjalna, w której można ...

200 zł do wydania na Allegro z Kontem Za Zero lub Kontem dla Młodych w PKO BP. Jak je zdobyć? Konta bankowe
18 Lis 2020Dagmara Sudoł

200 zł do wydania na Allegro z Kontem Za Zero lub Kontem dla Młodych w PKO BP. Jak je zdobyć?

... promocji? Z promocji mogą skorzystać nowi klienci, czyli osoby, które od 01.01.2019 r. nie posiadały w PKO BP konta osobistego. Tym razem ograniczenie nie dotyczy posiadaczy kont Inteligo. Jak wziąć udział w promocji? Aby otrzymać 200 ...

Konta VIP w Credit Agricole dla pracowników służb medycznych i mundurowych Konta bankowe
17 Lis 2020Diana Klimowicz

Konta VIP w Credit Agricole dla pracowników służb medycznych i mundurowych

... ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą oraz do przelewów natychmiastowych. Sprawdź jak założyć konto osobiste mieszkając za granicą >> Oprócz tego osoby pełniące wymienione zawody mogą liczyć na specjalną ofertę ...

Do końca grudnia otwórz Konto Przekorzystne w Banku Pekao i zyskaj nawet 150 zł Konta bankowe
16 Lis 2020Dagmara Sudoł

Do końca grudnia otwórz Konto Przekorzystne w Banku Pekao i zyskaj nawet 150 zł

... konto Przekorzystne też może być za 0 zł, ale przy spełnieniu pewnych warunków. Jeśli ma to być Twoje konto osobiste na co dzień, to nie musisz martwić się prowizją za jego prowadzenie czy kartę. Wystarczy wpływ wynagrodzenia ...

Allegro Smart! na rok za darmo i 100 zł na zakupy w Allegro z mKontem Intensive w mBanku Konta bankowe
13 Lis 2020Diana Klimowicz

Allegro Smart! na rok za darmo i 100 zł na zakupy w Allegro z mKontem Intensive w mBanku

... (49 zł za 12 miesięcy) miesięcznie przy abonamencie na rok. Nowi klienci, którzy zdecydują się na otwarcie konta osobistego mKonta Intensive w czasie trwania promocji w mBanku mogą otrzymać taką usługę na 12 miesięcy. Wystarczy, że ...

Upoluj 100 zł na zakupy na Zalando i 150 zł premii z Kontem 360 w Banku Millennium Konta bankowe
05 Lis 2020Dagmara Sudoł

Upoluj 100 zł na zakupy na Zalando i 150 zł premii z Kontem 360 w Banku Millennium

W bankach nie brakuje promocji kont bankowych, a nagrody są naprawdę atrakcyjne. Jeśli chcesz zyskać podwójnie, to nie warto kierować się tylko bonusem. Przy okazji można wybrać konto ...

BNP Paribas wystartował z promocją z okazji Cyber Monday. Do zgarnięcia nawet 400 zł premii Konta bankowe
04 Lis 2020Dagmara Sudoł

BNP Paribas wystartował z promocją z okazji Cyber Monday. Do zgarnięcia nawet 400 zł premii

... osób. Kto może liczyć na premię w promocji „Cyber Monday z Bankiem”? Jak w przypadku wszystkich promocji konta osobistego BNP Paribas nie ma niespodzianki, że oferta dedykowana jest nowym klientom, którzy ukończyli 18 lat. Bank ...

Otwórz konto, zgarnij 250 zł premii i wygraj 5000 zł w konkursie BNP Paribas Konta bankowe
02 Lis 2020Dagmara Sudoł

Otwórz konto, zgarnij 250 zł premii i wygraj 5000 zł w konkursie BNP Paribas

... dwie o wartości 1 000 zł. Nagrody zostaną rozdane najpóźniej do 31.01.2021 r. Jest o co walczyć, tylko czy konto osobiste w BNP Paribas jest równie dobre? Tak! Jakie jest Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas? Konto Otwarte na Ciebie ...

W Alior Banku zainicjujesz płatność z innego rachunku Konta bankowe
23 Paź 2020Diana Klimowicz

W Alior Banku zainicjujesz płatność z innego rachunku

... do informacji o drugim rachunku (ang. Account Information Service). Oznacza to, że osoba, która posiada konto osobiste w innym banku i przyjmuje na nie wynagrodzenie, może ubiegać się o pożyczkę w Aliorze bez pokazywania ...

Charakterystyka kont osobistych

Konto osobiste, nazywane również często kontem bankowym, to rachunek rozliczeniowo- oszczędnościowy (ROR), który stanowi podstawowy produkt bankowy umożliwiający zarządzanie swoimi finansami. Na konto osobiste najczęściej wpływa wynagrodzenie (coraz mniej pracodawców rozlicza się w gotówce) oraz pieniądze z innych źródeł dochodów (stypendia, świadczenia socjalne, itp). Służy również do dokonywania transakcji internetowych oraz do płacenia w punktach handlowo-usługowych.

Obecnie większość kont osobistych posiada formę bankowości internetowej, co oznacza, że ich właściciele mogą dowolnie z nich korzystać, bez względu na porę dnia. Ponadto najczęściej do konta bankowego wydawana jest karta płatnicza umożliwiająca dokonywanie bezgotówkowych transakcji.

Konta osobiste – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów kont osobistych. Banki oferują takie produkty jak konta standardowe, VIP-owskie/prestiżowe, studenckie, młodzieżowe, walutowe oraz oszczędnościowe. Czym się charakteryzują?

Konta standardowe są uniwersalne, dostęp do nich może posiadać każda osoba, która ukończyła 18 rok życia. Do ich założenia nie trzeba spełniać specjalnych warunków, najczęściej wystarczy dowód osobisty.

Konta VIP-owskie, nazywane również prestiżowymi, zapewniają dodatkowe świadczenia dla ich użytkowników, np. możliwość skorzystania z pomocy osobistego doradcy. Skierowane są do wymagających klientów, należy też spełniać określone przez bank wymagania, dotyczące np. wysokości wpływów na konto lub wykonania określonej liczby transakcji.

Osoby niepełnoletnie, między 13 a 18 rokiem życia, mogą założyć konto młodzieżowe, choć do ich otwarcia wymagana jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Często banki wprowadzają dodatkowe możliwości, takie jak doładowania telefonu lub uczestnictwo w programach punktowych.

Wyróżnia się także konta studenckie, do założenia których konieczne jest posiadanie aktualnej legitymacji studenckiej. Tak jak w przypadku konta młodzieżowego, jego ważność ograniczona jest ustalonym przez bank wiekiem. Najczęściej są to konta bezpłatne.

Konta walutowe to rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, które prowadzone są w obcej walucie. Często ich założenie jest koniecznością podczas zaciągania kredytu hipotecznego denominowanego w obcej walucie.

Celem kont oszczędnościowych jest wpłacanie oraz przechowywanie wolnych środków. Pieniądze znajdujące się na koncie oszczędnościowym podlegają oprocentowaniu, a bank wypłaca od zgromadzonej sumy odsetki.

Wraz z rozwojem bankowości internetowej (czego przykładem jest mBank), pojawił się termin konta internetowego, którego całkowita obsługa odbywa się online. Obecnie jednak to rozwiązanie zostało spopularyzowane na tyle, że korzystanie z konta osobistego nie wymaga fizycznej obecności w placówce banku.

Najtańsze konto osobiste - jakie opłaty?

W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy dowiedzieć się, jakie mogą być opłaty związane z korzystaniem z konta bankowego.

Podstawowy koszt może być generowany przez konieczność prowadzenia rachunku. Obecnie jednak niewielu banków pobiera za to miesięczną opłatę, choć mogą stawiane być wymagania odnośnie wysokości miesięcznych wpływów. Konto osobiste może być także darmowe w przypadku, gdy jest na nie przelewane wynagrodzenie.

Jeśli do konta zostaje wydana karta płatnicza, bank może określić opłaty za korzystanie z niej. Często jest to darmowe, jeśli klient dokonana określonej liczby transakcji kartą lub transakcje te będą opiewały na z góry ustalone kwoty.

Obecnie w większości banków przelewy przez internet, zarówno krajowe, jak i zagraniczne, są bezpłatne. Dodatkowo płaci się za przelew ekspresowy, choć może zostać określona darmowa ilość takich transakcji.

Opłaty związane są również z korzystaniem z bankomatów lub wpłatomatów. Najczęściej darmowe są wpłaty i wypłaty z bankomatów należących do konkretnego banku lub do placówek współpracujących z nim. Niektóre oferty obejmują możliwość bezpłatnego korzystania ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Aby dowiedzieć się, gdzie są najkorzystniejsze warunki, warto korzystać z rankingów i porównywarek kont osobistych, w których zestawiane są ze sobą najważniejsze informacje. To pozwala na szybką ocenę wysokości opłat.

Czy można znaleźć darmowe konto osobiste?

Banki prześcigają się w konkurencyjności swoich ofert, dlatego często zmniejszają wysokość opłat oraz wprowadzają okresowe promocje. A czy można znaleźć całkowicie darmowe konto osobiste? Tak, chociaż w wielu przypadkach trzeba spełnić dodatkowe warunki, np. dotyczące wpływu określonej sumy na konto.

Ponadto znowelizowane przepisy zobligowały banki do utworzenia podstawowych darmowych kont, w ramach których standardowe usługi muszą być bezpłatne. Takie konta posiadają jednak limity wynikające z przepisów, określające m.in. ilość darmowych transakcji w miesiącu lub liczbę wypłat z bankomatów obcych.

Ponadto wiele banków, aby zwiększyć atrakcyjność swoich produktów, oferuje dodatkowe benefity za założenie konta osobistego. Może to być udział w aktualnych akcjach banku, a także nagrody materialne lub pieniężne.

Konto firmowe czy osobiste?

Aktualne przepisy nie zmuszają przedsiębiorców do zakładania firmowych kont bankowych ? w tym celu może być użytkowany prywatny rachunek. Często jest to jednak rekomendowane rozwiązanie, ponieważ pozwala oddzielić finanse domowe od firmowych, ponadto ułatwia kontrolę nad budżetem. Banki oferują też specjalne narzędzia dedykowane osobom prowadzących działalność gospodarczą. Ich wadą mogą być natomiast wyższe opłaty, niż w przypadku konta osobistego. Jeśli jednak te usługi łączone są w ramach jednego banku można negocjować korzystniejsze warunki.

Porównanie kont osobistych, rankingi

Jaki bank do konta osobistego wybrać? Przed podjęciem decyzji warto skorzystać z porównywarek, które przedstawiają oferty z wielu banków. Dzięki temu w jednym miejscu można przeanalizować cennik opłat i zadecydować, gdzie warunki są najkorzystniejsze. W tym pomagają również przygotowywane najczęściej co miesiąc rankingi kont osobistych, w których można zapoznać się z dokładną analizą ekspertów.

Ranking kont osobistych – podstawowy produkt bankowy

Podobną definicję konta osobistego podaje Narodowy Bank Polski. Wskazuje on, że rachunek bankowy prowadzony jest przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe w celu rejestrowania wpłat i wypłat, udzielanych kredytów oraz rozliczeń bezgotówkowych. Za jego pośrednictwem można też kontrolować stany wkładów pieniężnych, jakie klient wnosi do banku.

Źródłem informacji o poprawnym definiowaniu kont osobistych może być Kodeks cywilny. Według art. 725 KC przez umowę konta osobistego bank zobowiązuje się względem posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz, jeżeli umowa tak stanowi, do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych.

Ponadto można powiedzieć, że bankowy rachunek jest zapisem, w którym znajdują się rejestr obrotów, tj. wpłat i wypłat, oraz stan wkładu pieniężnego klienta. Umowa rachunku bankowego jest umową cywilnoprawną, w której stronami są klient będący osobą fizyczną (może to być również kilka osób fizycznych) oraz bank.

Wszelkie zasady funkcjonowania rachunku bankowego zawarte są w Kodeksie cywilnym oraz w przepisach prawa bankowego, czyli Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe. Zgodnie z nimi bank prowadzi dla posiadacza osobisty rachunek, nazywany kontem lub rachunkiem osobistym. Udostępniane miejsce to niepowtarzalny numer konta, na którym klient może przechowywać środki pieniężne i rozporządzać nimi. Na takie konto wpływać może wynagrodzenie właściciela oraz pieniądze pochodzące z innych źródeł. Obecnie większość kont osobistych zarządzanych jest za pośrednictwem bankowości internetowej i bankowości mobilnej, a wypłaty gotówki ułatwia karta płatnicza, umożliwiająca dokonywanie bezgotówkowych transakcji czy wypłatę pieniędzy z bankomatu.

Obecnie właściwie każde konto osobiste może mieć charakter rachunku internetowego, ponieważ można uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem bankowości internetowej. Obsługa online jest standardem, który spełniają niemal wszystkie banki w Polsce.

Ranking kont osobistych – na jakie kryteria zwracać szczególną uwagę?

Ogrom ofert na konta osobiste w bankach sprawia, że klientom trudno jest podjąć decyzję o tym, w jakiej instytucji rachunek tego typu rzeczywiście otworzyć. Ważne jest, by sprawdzić przede wszystkim koszty związane z prowadzeniem konta. Ranking powinien ujmować wszystkie najważniejsze opłaty związane z rachunkiem. W przypadku rankingu darmowych kont osobistych zgromadzone powinny tam być wyłącznie oferty, w których banki deklarują warunkowe lub bezwarunkowe bezpłatne konta. Warunkowo bezpłatne konto to taki rachunek, w przypadku którego banki nie pobierają opłat np. za jego prowadzenie czy za korzystanie z karty płatniczej, jeśli klient aktywnie go używa. Czasem wymogiem jest dokonywanie comiesięcznych wpłat wynagrodzenia w określonej wysokości na konto, realizacja co najmniej kilku płatności bezgotówkowych na określoną kwotę miesięcznie albo inne warunki, których spełnienie powoduje, że bank odstępuje od naliczania opłat za konto osobiste.

W rankingu najlepszych kont osobistych z reguły na najwyższych miejscach klasyfikowane są te oferty bankowe, w przypadku których mamy do czynienia z najniższymi lub zerowymi opłatami. Jakie opłaty mogą być naliczane za użytkowanie czy zakładanie konta osobistego? Oto wykaz najważniejszych z nich:

 • Opłata za założenie rachunku – zwykle nie jest ona pobierana przez banki, co ma przyciągnąć nowych klientów skłonnych do otwarcia rachunku osobistego w danej instytucji bankowej.
 • Opłata za prowadzenie konta – pobierana co miesiąc, z tytułu utrzymania i prowadzenia rachunku osobistego dla klienta, choć banki umożliwiają jej wyzerowanie w zamian za zapewnienie miesięcznych wpływów w określonej wysokości lub określonego wolumenu płatności kartą płatniczą wydaną do konta.
 • Opłata za wydanie i użytkowanie karty płatniczej do konta osobistego – banki wydają zwykle za darmo pierwszą kartę debetową – kartę płatniczą do rachunku, ale kolejne mogą być już płatne, co trzeba brać pod uwagę, jeśli konto ma być wspólne, a dwie osoby chcą mieć do niego dostęp za pośrednictwem kart. Poza tym naliczana jest i pobierana najczęściej opłata za używanie karty płatniczej wydanej do konta. Można uniknąć jej opłacania, jeśli klient aktywnie korzysta z płatności bezgotówkowych, na przykład zgodnie z wymogami banku dokonał w ostatnim miesiącu 5 płatności kartą czy też zrobił zakupy za jej pośrednictwem na odpowiednią kwotę. Warunki rezygnacji z opłat za kartę płatniczą bywają różne, dlatego warto zainteresować się nimi jeszcze przed podpisaniem umowy o prowadzenie rachunku.
 • Opłaty związane z dokonywaniem przelewów – na ogół standardem jest już brak opłat za przelewy internetowe, jakich klienci dokonują za pośrednictwem bankowości internetowej ze swojego konta osobistego. Podobnie jest ze zleceniami stałymi, choć za polecenie zapłaty można zapłacić kilka złotych. Opłaty pobierane są ponadto za szybkie przelewy w czasie rzeczywistym, zwykle jeśli nie są one dokonywane w ramach jednego banku, a także za przelewy walutowe, zagraniczne – przelewy SWIFT czy SEPA. Trzeba liczyć się z tym, że przelew zlecony w placówce stacjonarnej będzie kosztowny.
 • Prowizje za wypłaty z bankomatów – banki zwykle dysponują własną siecią bankomatów i w przypadku wycofywania pieniędzy kartą debetową wydaną do konta osobistego w tym samym banku za całą operację nie płaci się, choć jeśli wypłacana kwota jest niska, np. gdy limit wynosi 50 zł, wówczas opłata zostanie jednak naliczona. Poza tym pozostałe, niebankowe bankomaty mogą powodować naliczenie opłaty za każdorazową wypłatę gotówki, chyba że spełni się dodatkowe wymagania. Płaci się też za wypłaty z bankomatów zagranicznych, choć nie zawsze.

Niektóre banki w Polsce nadal oferują klientom darmowe konta osobiste. Mogą to być produkty oferowane w ramach okresowych promocji, z których skorzystają tylko niektórzy klienci. Zdarzają się też całkowicie bezpłatne rachunki bankowe, warunkowo lub bezwarunkowo. Te pierwsze nie będą pociągały za sobą żadnych opłat, ale tylko pod pewnymi warunkami. Mogą one dotyczyć liczby czy wartości dokonywanych operacji na koncie za pośrednictwem bankowości elektronicznej czy też karty płatniczej wydanej do konta osobistego, a także wpływów na rachunek. Bezwarunkowo bezpłatne konta osobiste są poszukiwane przez klientów, którym zależy na braku jakichkolwiek opłat związanych z takim produktem bankowym.

Dodatkowym atutem przyciągającym więcej klientów do konkretnych ofert kont osobistych są wszelkiego rodzaju gratisy, programy typu cash back i inne programy lojalnościowe, na których po prostu klienci mogą zarobić za aktywne korzystanie z konta. Rankingi wskazują, że w ramach promocji na rachunki bankowe można uzyskać nawet kilkaset złotych bonusu za samo otwarcie konta w danym banku, a później premie w dużej wysokości z tytułu m.in. przelewania wynagrodzenia w określonej wysokości na konto osobiste czy korzystania z karty płatniczej, jaką bank wydał do rachunku.

Banki mogą skusić klienta do założenia konta osobistego ułatwieniami dotyczącymi podpisywania umowy o taki rachunek. W wielu przypadkach konto osobiste można już założyć bez konieczności składania osobistej wizyty w oddziale klienta, na przykład za pośrednictwem kuriera bankowego, weryfikacji online klienta czy nawet w trakcie prowadzonej z przedstawicielem banku wideorozmowy z wykorzystaniem odpowiedniego komunikatora wideo.